"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

3. díl: Studijní zahraniční pobyt v rámci programu Sokrates - Erasmus na Univerzitě Ljubljana

20. října 2008 v 8:00 | Albert |  Slovinský (Ljubljanský) život
Zdrávo!
Tak mám pro vás další část Studijního zahraničního pobytu v Ljubljani. Tentokráte se můžete těšit na taková témata, jakými jsou knihovna fakulty sociálních věd, systém stravování a menza, možnost sportovního a kulturního vyžití v rámci univerzity. Toto bude předmětem první podčásti. V druhé podčásti se budu zabývat volným časem a to hlavně cestováním.Zázemí hostitelské univerzity
Zázemí hostitelské VŠ (knihovna, přístup ke studijním materiálům, k počítačům a e-mailu, systém stravování, menza, studentské koleje, sportovní, kulturní aj. zařízení).

Knihovna pro fakultu sociálních věd stojí na 1 semestr něco přes 12 EUR, přičemž knih si můžete půjčit nanejvýš 5. Celá univerzita používá elektronický systém - je podobný stagu, jež se používá na Univerzitě Pardubice, kde se dají stáhnout studijní materiály. Přístup k počítačům, hlavně tedy k internetu je velmi dobrý. Téměř v celém areálu univerzity se můžete připojit na internet. Systém stravování je od našeho značně odlišný. Každý student má nárok na jídelní kupóny, kterým se ve Slovinsku říká bony. Každý student má nárok právě na tolik bonů, kolik je pracovních dnů v měsíci. Cena bonů se pohybuje od 0,75 do 5,54 EUR. V Ljubljani je na 148 míst, kam se bony dají koupit. Do těchto míst se řadí jídelny, restaurace, gostilny, fast foody atd. Jídlo má zde obvykle 3 - 4 chody. Bydlení na studentských kolejích je v Ljubljani považováno za jedno z nejvýhodnějších, protože v porovnání s jiným bydlením je výrazně levnější. Většina kolejí je uspořádána do buňky - od dvou dvoulůžkových pokojů do vícero dvoulůžkových pokojů se společným sociálním zařízením a kuchyňkou. Každá fakulta pro své erasmus studenty vypisuje seznam sportů, které jsou pro erasmus studenty bezplatné. O kulturní a jiné akce se stará ŠOU (studentská organizace). Ljubljana se považuje za festivalové město, tudíž, když chcete jít do města za kulturou, kdyby cokoliv jiného nebylo k mání, nějaký ten festival to vždycky jistí.

Volný čas (sport, kultura, cestování, …)
Jak trávit svůj volný čas? Jaké aktivity, místa k navštívení lze doporučit?

Svůj volný čas jsem trávila buď setkáním s ostatními erasmus studenty nebo cestováním. Slovinsko, byť je to malá země, je to rovněž země velice krásná s nádhernou a na různých místech rozdílnou přírodou. K navštívení bych doporučila slovinské pobřeží (města Piran, Koper, Isola a Portorož), Kranjskou goru, Predjamski grad a Postojnskou jamu - jedná se o opravdu obrovskou krápníkovou jeskyni, horské městečko Kamnik (nachází se v Julských Alpách, jež se ve Slovinsku hojně vyskytují i na jiných místech). Z jezer bych doporučila navštívit jezero Bled a jezero Bohinj. Taky můžete zkusit výlet i někam dál, jako například do Itálie nebo do ostatních sousedních států (Rakousko, Chorvatsko a Maďarsko).

Tak a to je pro dnešek vše. A co Vás čeká v posledním díle? Nechte se překvapit...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Uvažujete, že v budoucnu vyjedete na studijní pobyt do zahraničí?

Ano, velmi vážně o tom uvažuji.
Přemýšlím o tom.
Zatím o tom neuvažuji.

Aktuální články

Reklama