"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

2. díl: Studijní zahraniční pobyt v rámci programu Sokrates - Erasmus na Univerzitě Ljubljana

13. září 2008 v 20:26 | Albert |  Slovinský (Ljubljanský) život
Milí čtenáři,
2. díl bude pojednávat o tom, jak se co nejlépe zachovat při příjezdu do hostitelské země, jak svůj studijní pobyt nejlépe započít a v druhé části tohoto dílu ve stručnosti uvedu pár poznatků týkajících se toho, jakým způsobem v Ljubljani probíhá výuka...

Začátek studijního pobytu
Příjezd, cesta z letiště, ubytování, orientační program, formality vyřizované na začátku pobytu (ve škole, povolení k pobytu, lítačky na veřejnou dopravu, …), začátek studia (volba předmětů).
Při příjezdu do Ljubljany je opravdu dobré, aby na Vás na nádraží či na letišti (popř. jinde) čekal nějaký ten buddy (tzv. kamarád, který dobrovolně v rámci hostitelské země pomáhá cizím studentům zorientovat se v místním životě a ve všem, co je podstatné, abyste se co nejdříve "osamostatnili", abyste co nejdříve pochopili, jak věci v cizí zemi vlastně fungují), neboť orientace ve městě s mapou v ruce a se zavazadly rovněž v ruce a na zádech, je, řekla bych, docela nemožná. Váš buddy Vás potom zavede na místo, kde buď budete přechodně přespávat (pokud přijedete pozdě večer a budete vědět, že už Vás na kolejích či jinde ten den neubytují) nebo Vás zavede do instituce, která Vaše trvalejší ubytování zařizuje. Následující den se půjdete ubytovat (je dobré se řídit podle mapy, lepší je ovšem řídit se podle Buddyho). Během dalších dní si půjdete do centrální budovy zařídit kartičku studenta a kdo nepoužívá kolo a má to dál do města, tak doporučuji si zřídit za 17 EUR za měsíc lítačku na autobus (cena za 1 jízdu autobusem/trolejbusem stojí buď 1 EUR nebo 80 centů). Předměty se většinou ve Slovinsku volí až na místě, i když jste předem se svou žádostí o pobyt posílali určitý předběžný výběr předmětů.
Studium
Jak probíhala výuka na hostitelské VŠ? (její forma, způsob skládání zkoušek atd.)
Výuka na hostitelské VŠ probíhá více interaktivně a povětšinou v anglickém jazyce (jazyk výuky si ale můžete vybrat, záleží na výběru předmětů; setkala jsem se s jazykem již zmíněným anglickým, dále pak se slovinským a dokonce i s českým). Je důležité připravovat se na každou přednášku. Při této přípravě je hodně důležitá práce s internetem. Učitel je zde v podstatě jen kontrolor toho, co jste si sami vyhledali a díky tomu naučili. Hodně se tu pracuje v týmech. Celý tým je také následně jednotně hodnocen. Zkoušky tu neprobíhají formou heslovitého testu, spíš se po Vás chce, abyste prokázali, že o dané problematice něco víte. Tzn., že nejčastěji dostanete otevřenou otázku, kterou na několika řádcích (popř. několika větami) popíšete a vysvětlíte. Před samotnou zkouškou dostáváte během celého semestru za úkol vypracovat 1 i více semestrálních prací z každého předmětu. Doporučuji nedávat si předmětů zbytečně moc, ať Vám zbude ještě nějaký ten čas a energie na cestování a poznání dané země.
A to je pro tuto část vše. Pokračování příště. V další (předposlední) části budu stručně popisovat zázemí hostitelské univerzity (sportovní, kulturní vyžití, stravování, knihovna, atd.) a možnosti trávení volného času (cestování - kam konkrétně,...).
Zatím tedy na viděnou, Váš Albert
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Uvažujete, že v budoucnu vyjedete na studijní pobyt do zahraničí?

Ano, velmi vážně o tom uvažuji.
Přemýšlím o tom.
Zatím o tom neuvažuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama