"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

Sláva českým olympionikům (Peking 2008; 8. 8. - 24. 8. 08)

28. srpna 2008 v 2:49 | Albert |  Sport
Zdravím!
29. letní olympijské hry v Pekingu nám sic už v neděli skončily, ale já, i když bych se měla v těchto dnech věnovat jiné činnosti (státnice se kvapem blíží), jsem si udělala chvilku, abych alespoň zde vyjádřila dík celému českému olympijskému týmu. Děkuji za skvělé výkony všem, kteří měli možnost reprezentovat na této významné události Českou republiku. Všechny reprezentanty, i když jejich výsledek vždycky nedopadl dle jejich očekávání, považuji za vítěze, protože jen to, že se mohli zúčastnit, je vítězstvím a hlavně nenahraditelnou zkušeností pro další sportovní kariéru, zvláště pro následující letní olympijské hry v roce 2012, které se budou konat pro Českou republiku, řekla bych, ještě v ucházející vzdálenosti - v Londýně... Takže si dávám za cíl, že asi budu muset trošičku zamakat a vydělat nějaké ty peníze, protože bych moc ráda viděla konečně v životě nějaké to sportovní olympijské klání online... B-) No, uvidíme, ale budu za to určitě bojovat ;-).
A protože jsem měla možnost zrovna tyto olympijské hry sledovat poměrně dosti pravidelně, připojuji nyní pár vlastních dojmů z celé olympiády, ze sportovních výkonů i ze samotných olympioniků (nejen českých, i když většinou samozřejmě českých :-) )...

Nejprve celkově... Ptačí hnízdo a vodní kostka, stejně jako celkově pekingská olympiáda na mě působila od začátku do konce velmi dobře a demokraticky!, což mě nad mé očekávání velmi příjemně překvapilo - no prostě u mě Čína tímhle zabodovala, u Vás ne? :-)
Sportovní nálada celých her = serióznost (i když v ryze "čínských" disciplínách to občas pokulhávalo, ale snaha byla - to jo).
Nejhlavnějším úkolem Číny bylo porazit USA v medailích. V pořadí národů Čína se svými 51 zlatými jasně figurovala a figuruje na prvním celosvětovém místě. Nad USA vyhrála o 15 zlatých medailí. V celkovém počtu medailí ale první místo obsadila USA, která má z těchto her dohromady 110 medailí, což je celkově oproti Číně o 10 více - tento souboj tedy Čína (oproti počtu zlatých medailí) prohrála. Na třetím místě je nakonec Ruská federace s celkovými 72 medailemi, i když se to tak zpočátku her nejevilo. ČR obsadila se svými 3 zlatými a 3 stříbrnými 24. příčku. Slovenská republika je se 3 zlatými, 2 stříbrnými a 1 bronzovou medailí na 25. příčce.
Jen pro informaci: ČR v Atlantě 1996 získala 10 medailí, v Sydney 2000 8 a v Athénách 2004 rovněž 8 medailí. Pro Peking 2008 se původně předpokládalo také 8 medailí, ale asi českým sportovcům nesedlo čínské klima... Naše medailová želízka v ohni (např. desetibojař Roman Šebrle, skifařka Mirka Knapková) na olympiádě nastydli; kajakářka Štěpánka Hilgertová, stejně jako moderní pětibojař David Svoboda měli prostě fakt smůlu, atd.
Nyní přidám pár zajímavostí:
heslo olympiády bylo One World - One Dream; olympiádu v Pekingu sledovalo na 3 miliardy lidí na celém světě; na 200 bubeníků bubnovalo při slavnostním zakončení olympiády; 40 000 dobrovolníků bylo přítomno přímo v olympijském areálu - 100 000 mimo olympijský areál; vlajkonošky českého týmu - při zahájení olymp. her: Štěpánka Hilgertová, při zakončení her: diskařka Věra Cechlová, na hrách přítomno 204 národních olympijských týmů; 21 českých olympioniků obsadilo ve svých disciplínách umístění do 8. místa; celkem se na LOH Peking 2008 rozdalo 302 zlatých, 303 stříbrných a 352 bronzových medailí; Český olympijský tým činil minimálně 120 členů a 40 miliónů korun. (Tyto informace nasbírány z vysílání ČT během trvání her).
A na úplný závěr postřehy k olympionikům, kteří se mi vryli do paměti ;-).
Zahraniční:
Jamajský sprinter Usain Bolt - prostě neuvěřitelná kometa
Američan Michael Phelps - v čem tak asi sportoval?... Prostě zbytečné představovat...
Naši:
Jachtařky Lenky Šmídová a Mrzílková na třídě 470: holky... prostě paráda
Kajakářka Štěpánka Hilgertová - nesmírná hrdinka
Katka Emmons - Kůrková: parádní veselé a hlavně koncentrované děvče
Bára Špotáková - u televize jsem plakala s tebou, sympatická zralá žena s neuvěřitelnou osobností a opravdu úctyhodným charakterem - tvůj příběh mě zasáhl jednoznačně nejvíc :-) P. S. Honza Železný se vyzná - ví, koho a jak má hledat - už od svých dětských let to byl a stále je můj hrdina ;-)
Skifař Ondřej Synek - já to viděla! :-)
Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek - parádní jízda, bezpečnější projetí brankou bylo více než rozumné
Výškaři Jaroslav Bába a Tomáš Janků - kluci, to teda byly nervy, ale děkuju za to, jak jste bojovali.
Ještě jednou díky všem a v Londýně 2012 se snad uvidíme :-).
Albert
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama