"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

1. díl: Studijní zahraniční pobyt v rámci programu Sokrates - Erasmus na Univerzitě Ljubljana

31. srpna 2008 v 20:29 | Albert |  Slovinský (Ljubljanský) život
Vážení čtenáři,
rozhodla jsem se, že zde vytvořím takový malý seriál (celkem 4 díly), který se bude týkat shrnutí doufejme všech nejdůležitějších informací (jež jsem stihla za 4 měsíce zaregistrovat) týkajících se (nejen) studijního pobytu na slovinské univerzitě v Ljubljani. Hlavním zdrojem je můj zápis ze závěrečné zprávy, kterou jsme všichni vyjíždějící po skončení pobytu museli v Čechách do určité doby vyplnit a odevzdat na Centrum mezinárodních vztahů Univerzity Pardubice. Závěrečná zpráva má několik stran, proto ten seriál...
Předmětem prvního dílu bude to, jak se na zahraniční studijní pobyt připravit...

Před odjezdem - příprava studijního pobytu

Komunikace s domácí a hostitelskou VŠ, zajištění ubytování, vízum, pojištění, finance (jakou platební kartu, formu peněz - hotovost, šeky - doporučuji vzít si sebou do dané země), doprava, jazyková příprava.
To, že úplně nejdříve je potřeba si studijní pobyt domluvit a tzv. "předběžně" vyjednat (nejpozději tak 3 měsíce před plánovaným odjezdem do zahraničí) se svou domácí univerzitou (školou), která by měla alespoň ze začátku zprostředkovat komunikaci mezi českou a slovinskou stranou, není potřeba více hovořit.
Po vyřízení předběžných administrativních dokumentů, o jejichž nutnosti se dozvíte povětšinou sami z www stránek zahraniční a domácí univerzity spolu s komunikací s "Vaším i jejich" centrem mezinárodních mobilit (tady platí heslo ptát se, ptát se, ptát se,...), je dobré zajistit si kolej či jiné ubytování na dobu určenou pro zahraniční pobyt.
Dále je dobré přemýšlet nad tím, kdy do dané země dojedete a vzít v úvahu, zda Vám bude umožněno už v den příjezdu ubytovat se na koleji (v bytě). Pokud to hned v den příjezdu možné nebude, je dobré si předem zajistit nějaké přechodné ubytování (hostel - pohybuje se kolem 20 eur za noc). V tomto případě je tedy rovněž dobré přijet do země o den dřív, než v den, který jste potvrzovali hostitelské univerzitě e-mailem či jinak.
Vízum není potřeba a pokud se ve Slovinsku nacházíte jen na 1 semestr, není potřeba ani návštěva místní policie a oznámení vaší přítomnosti. I když máte evropskou kartičku pojištěnce, je dobré se připojistit. Doporučuji informovat se o možnosti zahraničního připojištění u banky, u které máte zřízen účet. Bývá to totiž nejvýhodnější připojištění. Platební kartu používejte ve Slovinsku stejnou, jakou používáte v Čechách. Cena za výběr z bankomatu se pohybuje kolem částky 100+, proto je dobré vybírat najednou větší částku, anebo vůbec asi nejlepší je platit vše, co se dá, kartou. Cestování do Slovinska je výhodné vlakem, kde na přímý vlak z Prahy do Ljubljany jménem Jože Plečnik existuje každý den pár slevových jízdenek (stojí 29 EUR, jinak je to minimálně jednou tolik). Ve Slovinsku se téměř všude domluvíte anglicky, tudíž je dobré umět anglický jazyk alespoň do té míry, abyste vyjádřili, co chcete...
To je prozatím vše... Těšte se na další díl :-).
Albert
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik dáváte mým článkům? (Čím větší procento, tím se Vám mé články líbí více).

0 - 20%
21 - 40%
41 - 50%
51 - 60%
61 - 70%
71 - 80%
81 - 90%
91 - 100%

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama