"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

Věznice Pardubice

18. května 2008 v 13:50 | Albert |  Moje domovina
Milí čtenáři,
právě se chystám napsat jednu reflexi z exkurze, kterou jsem absolvovala minulý týden v rámci mého studia. A protože nevím, jak na to, hledala jsem inspiraci v mých loňských reflexích. Narazila jsem při tom na reflexi z věznice Pardubice a rozhodla jsem se, že to tu zveřejním. Třeba se totiž taky dozvíte něco nového a neočekávaného, jako jsem se v loňském roce dozvěděla já...

2. REFLEXE Z EXKURZE

Věznice Pardubice

Před Pardubickou věznici se dostavili lidé jak z prezenčního, tak z kombinovaného studia sociologie v rámci kurzu Sociální práce 1. Takže jsme všichni dohromady tvořili poměrně početnou skupinu (kolem 40 lidí včetně tří vyučujících). Sraz před věznicí byl stanoven 9. 12. 2007 na 11:30 dopoledne, přičemž každý se měl sám postarat o to, jak se na místo srazu dopraví. Někteří, stejně jako já, jeli trolejbusem číslo 11, jiní jeli autem a někteří museli nejprve vlakem a potom trolejbusem či autobusem. Před věznicí visela prosklená nástěnka, kde se kdokoli, kdo přijde před věznici, dozví alespoň základní údaje o tomto zařízení (např. co to je za druh věznice, jestli mužská či ženská, či jaký druh delikventů se zde nachází ve výkonu trestu atd. - o tom níže).
Kolem 11: 45 byla celá naše skupinka vpuštěna do areálu věznice. Co mě velmi zaujalo bylo, že věznice se nachází poměrně blízko centra města a ne na okraji, jak by tomu asi mělo být, co se týče těchto zařízení, a to podle mě z důvodu bezpečnosti. Poté, co jsme chvíli vyčkali venku v areálu, nás ode dveří, kterých jsem si dosud nevšimla, oslovila paní v uniformě a říkala, že máme chodit dovnitř po desetičlenné skupině. Hned za vchodovými dveřmi byl od nás vyžádán občanský průkaz z důvodu zapsání a kontroly našeho čísla, které jsme již dávno předtím museli (minimálně 14 dní před plánovanou návštěvou věznice) doručit. (Za nás takto učinila paní magistra, která nás celým kurzem vede a která čísla všech našich občanských průkazů poslala najednou). Poté nám byly občanské průkazy vráceny a následovalo odkládání vypnutých mobilních telefonů a klíčů do příslušných skříněk (klíče od skříňky jsme si brali s sebou; každá desetičlenná skupina měla 1 skříňku) . Následoval konečný průchod "pípacím" zařízením. Skoro u každého z nás ono zařízení "zapípalo", takže musel projít osobní prohlídkou, přičemž se prohlížely i osobní věci jako kabelky. Procházet dál jsme směli jen po dvou lidech. Celý proces se na konci exkurze, když jsme chtěli odejít, opakoval, což bylo pro mě velice nemilé, protože jsem se při tomto procesu cítila velice nepříjemně jako asi každý z nás.
Jakmile jsme se opět všichni sešli, teď už v možném společném areálu s vězni, ujal se nás právník a tiskový mluvčí věznice, který nás všechny zavedl do tzv. učebny, kde nám asi hodinu a půl vyprávěl všemožné informace o věznici, lidech uvězněných v ní, něco málo o právech a povinnostech vězně, o právním systému atd.
Do této doby jsem něco málo tušila, jak to chodí ve věznicích, a to hlavně z televize, ale tato exkurze doplnila mé případné mezery, což je jedině dobře. Dozvěděla jsem se, že v České republice máme 35 věznic s 19 500 vězni, kteří jsou buď ve vazbě, nebo vykonávají trest, že člověk ve vazbě se nachází ve věznicích na jiném oddělení (nebo přímo ve vazebních věznicích), než odsouzení vězni, že se na člověka ve vazbě pohlíží jako na nevinného a že člověk ve vazbě se vůbec nemusí vyskytovat ve vězení, nýbrž i na svobodě. Vazba je vlastně pouze tzv. zajišťovací, preventivní opatření. Existují tři důvody, pro které lze někoho vzít do vazby - ovlivňování svědků, zabránění v pokračování trestné činnosti a aby dotyčný kamsi nezmizel, neodjel. Vazba by neměla být důvodem propuštění jedince z práce a při neodhalené případné trestné činnosti u jednotlivce by mu měl stát nahradit ušlý zisk.
U odsouzeného to často chodí tak, že mu domů přijde dopis (tedy, když obžalovaný čeká na rozsudek na svobodě), kdy se má dostavit do vězení. Tady hrozí nebezpečí, že odsouzený sám dobrovolně nepřijde, protože kdo by z nás šel tzv. dobrovolně z vlastní iniciativy do vězení? Často je to pro odsouzeného těžká situace, kdy má např. rodinu, osobní život atd. Toto počínání odsouzeného řeší soud a následně policie, ale přesto se zhruba kolem 5000 odsouzených pohybuje na svobodě a to právě z tohoto důvodu, že se dobrovolně do vězení nedostavili. Jenže v současnosti je kapacita českých věznic 18000, tzn., že již teď s 19500 vězni jsou přeplněné, takže kdyby mělo přibýt ještě našich 5000 vězňů, znamenalo by to nejspíš kolaps věznic.
Když je ale vězeň přijat a předloží osobní dokumenty, musí nejprve projít různými vyšetřeními - psychologickými, speciálně pedagogickými, vyšetřeními provádějící sociální pracovník atd. a každý z nich pak vypracuje zprávu o vězni. Na základě těchto zpráv má pak vězeň právo na vlastní interní program zacházení (může si zde dodělat výuční list, maturitu, rekvalifikační kurzy atd., pokud bude mít zájem).
Jak jsme se všichni učastníci exkurze dozvěděli, v Pardubické věznici existuje tzv. ložnicový systém, kdy je na jednom pokoji až 15 vězňů, což si ani nedovedu představit. (Dříve to prý byla ženská věznice, kde bylo na jednom pokoji až 22 žen!!!)
Co by pro mě bylo hodně tvrdé, by byl každodenní budíček ve 4:45 ráno. Na druhou stranu se ale musí každému vězni bezpodmínečně dodržet 8 hodin spánku, jídlo 3x denně, 2 balíčky ročně od příbuzných (což by mě taky jen stěží uklidňovalo). Na druhou stranu, odsouzený má povinnost pracovat, u státní firmy nemá na výběr, prostě musí, kdežto u soukromníka si může říct, jestli pracovat chce, či ne. Nejtěžším kázeňským trestem je samotka na 20 dní (pokud bude odsouzený i třeba jen kázeňsky napomenut, ruší se mu tím možnost zkrácení trestu za vzorné chování). Návštěvy má každý vězeň také povolen, netuším však jak často, nicméně mockrát za rok to nebude a každá návštěva se musí předem domluvit. Na každou návštěvu smí maximálně 4 lidé, přičemž u nich probíhá před a po návštěvě důkladná prohlídka.
V Pardubicích se vyskytuje věznice typu s dozorem a s ostrahou, tzn., že se zde vyskytují jednak lidé odsouzení za krádeže a podvody, jednak lidé mentálně postižení či fyzicky postižení, kteří spáchali trestnou činnost, a jednak lidé odsouzení za vraždu. Odsouzeným se věnuje celý tým pracovníků (psycholog, terapeut, dozorce, sociální pracovník,…). V Pardubicích je 612 vězňů na 260 pracovníků.
Malý přídavek, který by bylo škoda nechat si ujít. Co se týče intimních návštěv a místností, v některých věznicích to zřízeno je, v Pardubicích však nikoli. Toto se týče mužských věznic, v ženských věznicích to není povoleno nikde, protože pokud žena otěhotní během svého výkonu trestu, musí být puštěna na svobodu, alespoň v době své mateřské dovolené.
Po tomto pro mě velice záživném povídání jsme si šli prohlédnout celu a samotku, místnosti, kam vězni chodí do školy a kde docházejí na rekvalifikace. Všechny stěny kolem věznice byly obehnány žiletkovým drátem, nástupcem ostnatého, což mě velmi zaujalo. V davu padl dotaz, jestli se někdo pokusil utéct a kdy naposledy. Bylo nám řečeno, že se tak naposledy stalo na jaře 2006, kdy se jeden duševně chorý vězeň pokusil překonat tento žiletkový drát. Následky byly takové, že dotyčný skončil s poměrně hlubokými řeznými ranami v nemocnici.
Myslím si, že se celá exkurze, která skončila kolem 14. hodiny odpolední, vydařila výborně a bez problémů. Všichni jsme se dozvěděli plno nových informací, které u nás mohly často zvedat hladinu adrenalinu v krvi. Jsem moc ráda, že jsem se této exkurze mohla účastnit. Ještě jsem chtěla jen říct, že se zčásti nepotvrdily mé dřívější představy vzniklé na základě informací z televize. U nás na mě nepůsobí vězení tak tvrdě jako je možná jinde ve světě, ale i tak bych se tam ani náhodou nechtěla dostat.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama