"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

Únor 2008

Jedna odpolední ljubljanská spontánní úvaha

28. února 2008 v 23:25 | Albert |  Všehochuť
Jedná se o úvahu mezi mnou a Martinou, která může někoho možná pobouřit. Nevím, zda to je pravda, každopádně si myslím, že to stojí za povšimnutí. Je to už hodně dlouho, co z nás tohle vypadlo, ale já na tu myšlenku doteď nezapomněla, dokonce jsem furt koketovala s tím, že to sem napíšu a tady to je. Už to jaksi dál nemůžu v sobě držet. Doufám, že se mi povedlo vystihnout ty hlavní myšlenky.

2. životní začátek pardubického kolejního a studijního života

19. února 2008 v 18:32 | Albert |  Můj život
Zdravím, zdravím!
Tak jsem měla a mám tento týden možnost seznámit se se svými spolubydlícími. 2 studují dopravku (Magda a Markéta) a jedna angličtinu a němčinu pro hospodářskou praxi (Vendy). Holčiny z dopravky jsou ve druháku, Vendy je ve třeťáku na angličtině a v prváku na němčině. Myslím, že jsou a budou fajn, ale stejně se pořád nemůžu odpoutat od vzpomínek na loňský rok, kdy jsem stejně jako teď bydlela na čtyřlůžkovém pokoji a to s Jančou, Dáškou a Jiťou. Opravdu jsme si rozuměly a celkem hodně toho zažily, hlavně ty naše rozhovory do noci, spekulace nad kolejním vrahem, který sídlil u Jíti v úložném prostoru v posteli, společná čuměná na telku, hlavně na Poštu pro tebe s Ester Janečkovou - to byl pro nás pořad číslo 1 ;-), pořad číslo 2 bylo hubnutí na primě... Bylo to opravdu fajn.

1000. návštěva blogu

19. února 2008 v 16:19 | Albert |  Informace
Tak co prubnem zítra jubilejní 1000. návštěvu? Věřím Vám, že ano :-). Nejradši bych na to vyhlásila nějakou soutěž, jenže bohužel mě žádná kloudná možnost, jak to realizovat, nenapadá. Takže bohužel soutěž nebude... I tak jsem zvědavá, kdy se dílo podaří... nechme se překvapit :-).

Recenze na knihu: K hříchu i k modlitbě (Žena v minulém století)

11. února 2008 v 1:53 | Albert |  (Politické) problémy u nás i ve světě
Milí čtenáři,
rozhodla jsem se uveřejnit tuto recenzi a to z důvodu již započaté genderové problematiky v lednu 2008 prací The history of Political participation of women in the Czech Republic. (Ale nebojte, tohle bude v češtině. :-) ) Tuto práci jsem psala v 1. ročníku na předmět Žena ve venkovské společnosti. Byl to dobrovolný předmět, už nevím přesně který den, ale vím, že byl od 6 do 8 odpoledne v letním semestru. A já byla opravdu ráda, že jsem ten předmět absolvovala, jednak protože mi rozšířil obzory a jednak protože už ho od té doby neotevřeli, což je teda vážně škoda. Přesto si na něj čas od času vzpomenu jako na příjemnou vzpomínku mého studia.

Ale nebyla to zrovna sranda. Když vezmete v úvahu ten čas, kdy se předmět konal a ještě tu skutečnost, že to mnohdy nebylo odpřednášeno řekněme úplně tou nejzáživnější formou, přesto jsem tam pravidelně a s nadšením chodila (byla jsem asi jediná) a poslouchala. Zápočet se dával přesně jen za přečtení knihy a následné napsání recenze na onu knihu, takže jsem si nemusela ani nic zapisova, přesto jsem si často zapisovala a s oblibou nasávala informace. No a jako knihu pro můj zápočet jsem si vybrala knihu od Mileny Lenderové (naší bývalé děkanky a přední osobnosti českého feminismu) - knihu K hříchu i k modlitbě (Žena v minulém století). Tato kniha mě fakt bavila a opravdu mě obohatila. Vřele doporučuji k přečtení. Tímto bych mimo jiné chtěla zmírnit ten typicky negativní nádech, co se každému vybaví, když se řekne slovo feminismus. Feministka nemusí být vždy pološílená bytost utlačující muže, může i realistickou kritikou poukázat na nedostatek respektu žen v určitých oblastech života. To, o čem kniha je, by měla splnit má recenze, takže posuďte sami... Přeji příjemné čtení.

Honzanen

4. února 2008 v 0:00 | Albert |  Informace
Vážení čtenáři,
přidala jsem do oblíbených stránek blog mého spolužáka a kolegy z vysoké - Honzy. Hledejte ho pod odkazem honzanen.

Blog je zaměřen na současná témata ze sociologického pohledu (je tedy celkem odlišně pojatý než odkazy na blogy, které mám v oblíbených stránkách doposud; pro příklad uvedu několik názvů článků: Informace o obyvatelstvu; Vymíráme?; Buď fit a šťastný...) a je založen hlavně na diskusích, které jsou tedy opravdu zajímavé a vřele je doporučuji k přečtení, pokud máte čas a zájem. A v případě velké touhy o sebevyjádření určitě neváhejte a přidejte svůj příspěvek do diskuse...

Váš Albert

Vlakový maratón

2. února 2008 v 14:04 | Albert |  Můj život
Hned v pátek po mém příjezdu do ČR, co jsem se trošku prospala, jsem musela odfrčet z Děčína do Prahy. Zařídila jsem si totiž v Praze vyzvednutí materiálů k úternímu testu (29.1.). Ještě ten den jsem se vracela. Pátek byl tedy zabitý - až v sobotu jsem mohla začít vybalovat; v neděli pak začít postupně dávat věci do pohybu - oznamovat, že jsem dorazila atd. V pondělí navečer jsem musela odjet do Pardubic na onen úterní test. Neměla jsem ještě zařízenou kolej, takže jsem přespávala u Vendulky na bytě, která se mi s přenocováním sama nabídla. Za toto i za půjčení jejích poznámek jí patří velký dík. Totéž platí i pro Simču, která byla natolik akční, že mi ještě v pondělí asi půl hodiny před mým odjezdem do Pardubic a po mém zoufalém telefonátu, že nevím vůbec která bije, poslala záchranný mail s tím, že pokud bude nejhůř, sejdeme se ještě ráno před testem, ať jí zavolám... No Vendy a Simčo... DÍKY! Bez Vaší pomoci bych to fakt nezvládla!

Moje domovina

2. února 2008 v 13:07 | Albert |  Informace
Milí čtenáři!
Rozhodla jsem se, že vytvořím další rubriku, protože Slovinsko se pro mě, ať chci nebo nechci, stává pomalu passé a v současnosti se můj život začíná odehrávat na jiných, o nic málo míň zajímavých místech. Prozatím místa mého pohybu, které jsou hlavně v České republice (nejvíce Děčín a Pardubice) zařadím pod jednu rubriku: Moje domovina. Uvidíme, jak to bude následně vypadat v budoucnosti - třeba i rubriku později nějak více zkonkretizuji a rozšířím o další rubriky...

Váš Albert