"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

Víkend v Tivoli parku

11. prosince 2007 v 21:47 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Ahoj!
Tento víkend jsme s naší výletní skupinou nepořádali žádnou další výpravu. Někteří z nás (Tomáš, Lenka a Laďka) se ale jeli podívat v pátek (7. 12. 07) na jeden den do Záhřebu - hlavního města Chorvatska. My jsme ale s Martinou jet bohužel nemohly, neboť máme každý pátek 4 hodinovou přednášku a navíc zrovna tato přednáška byla i velmi důležitá, protože jsme se na ní konečně dozvěděly, co všechno je potřeba udělat, abychom náš páteční předmět New Political Character mohly řádně ukončit. S Marťou ale plánujeme, že v lednu se snad do Záhřebu ještě dostaneme (viděly jsme totiž včera v Parlament pubu fotky, které fakt stály za to :-) ).


No a protože by mi z celého víkendu sezení na koleji asi hráblo, rozhodla jsem se pro krátký výlet po okolí, přesněji do Tivoli parku v Ljubljani. Na sobotu jsme si s Tomášem, Martinou a Lenkou domluvily, že půjdeme na oběd do Sparu (je tam příjemná restaurace, do které máme bony), který se nachází blízko místa, kde Tomáš s Ondrou bydlí. (V tuto chvíli jsou už oba mimo Slovinsko a tak trošku si už užívají předvánoční atmosférky - celkem jim závidím.) Po obědě šly holky v čele s Tomášem na delší dobu nakupovat a já po svém krátkém nákupku vyrazila do Tivoli parku. Už jsem se tam chystala 2x, ale vždycky mi to z nějakého důvodu nevyšlo, takže už jsem pociťovala opravdovou touhu zajít tam.

Když jsem se tam konečně dostala a viděla ten překrásně pohodový park, byla jsem opravdu nadšená. Park má asi 5 km2 a navrhl ho v roce 1813 francouzský inženýr, jakýsi J. Blanchard. Od roku 1880 funguje v parku i menší rybník. U něj se potom nachází malinkatá botanická zahrada s rostlinkami. V parku jsou dále 2 hrady (podle mě zámky) - Tivolski grad a Cekinov grad, koupaliště Ilirija, sportovní a fitness centrum. Nedaleko Tivoli parku je možné ještě spatřit kostel sv. Cyrila a Metoděje srbské pravoslavné církve a různé galerie. Přímo v Tivoli parku se v létě konají venkovní koncerty. Co má park celoročně vystaveno, jsou různá fota z Ljubljany (Plečnikovo Trojmostoví, Plečnikův dům (hiša) - viz. fota v galerii atd.).

No a protože jsem v sobotu 8. 12. 07 nestihla vše vidět i nafotit za světla, šla jsem tam další den znovu a to hned po opět společném obědě, jež se konal tentokrát zase pro změnu blízko obydlí Lenky. Poznala jsem tak zase o trošku víc z okolí Ljubljany a musím uznat, že Ljubljana ano - je to hezké město, ale zrovna tam, kde bydlím já s Martinou, se mi Ljubljana moc nelíbí. A... Tivoli park je fakt nádherný...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama