"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

Plečnikův dům

2. prosince 2007 v 21:08 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Na úterý 27. 11. byla v programu pro erasmáky (ten program, co posílá ŠOU) nabídka jít se podívat na Plečnikův dům. O Plečnikovi jsem věděla jen to, že to byl slovinský architekt, toť vše. Nabídka se mi ale zdála celkem zajímavá. I když jsem byla docela dost unavená z předchozího večera v Parlament Pubu, přesto jsem se šla podívat.


Vstup stál 2 eura. Sraz s ostatníma erasmákama jsme měli ve 14: 15 na Prešerenově náměstí (o panu Prešerenovi možná později ;-) ). Když jsem dorazila na místo srazu, byli tam 2 lidi. Nějak jsem si tedy chvíli nebyla jistá, zda to je opravdu místo srazu, ale bylo to místo srazu... Nakonec se nás šlo podívat do Plečnikova domu 5 (já Češka, 1 Polka, 1 Turkyně, 2 Italové a Slovinka od ŠOU Urša - mimochodem ve Slovinsku celkem oblíbené jméno).

Od Prešerenova náměstí, to bylo celkem daleko - tedy šli jsme ještě tak půl hodiny pěšky (Urša čili Urška přijela na kole, takže ho celou cestu za sebou pěkně táhla), obávám se, že jít tam teď ještě jednou sama, tak bych tam bez mapy jen stěží trefila (zvlášť když zrovna v tuto chvíli, co toto píšu, je celkem slušná tma ;-) ). Když naše skupina šesti lidí dorazila do onoho domku, paní, co tam prodává lístky měla nejdřív problém s tím, že nás je jen 6 a ne 7. Urša to ale nějak po slovinsku vyjednala a to dokonce tak, že jsme prohlídku měli v angličtině (prohlídku vedla 1 mladá příjemná holčina, na které bylo vidět, že ji to fakt zajímá a baví; akorát byla trošku smutná z toho, že nikdo z naší skupiny nestudoval architekturu).

V plečnikově domě se bohužel nesmělo fotit, což byla docela škoda. Viděla jsem jeho vynálezy - jako židličku s prakticky zabudovaným stolečkem, jeho architektonické výtvory, které měl doma (i na zahradě), mimo jiné také fotku Tomáše G. Masaryka... Když se slečna nadšeně ptala, kdo je z Čech - přiznala jsem se. Když se ale následně slečna začala nadšeně ptát, co vím o Plečnikových architektonických výtvorech v Praze, z mých reakcích už tak nadšená nebyla, protože ze mě bohužel nic nevypadlo (trošku ostudička no, když Plečnik nám pravděpodobně trošku víc postavil Pražský hrad). Ne ale vážně. Josip (Jože) Plečnik měl mimo jiné velmi dobré vztahy s Masarykem a jeho rodinou, na to jsem se také na konci prohlídky slečny ptala, jakže to tam mezi nima vlastně bylo, když měl Plečnik ty obrázky Masaryka na stole. (V tuto chvíli byla slečna už celkem potěšená, tak jsem snad napravila reputaci :-) ). Konečně mi možná taky došlo, proč se přímý vlak z Ljubljany do Prahy a obráceně jmenuje zrovna Jože Plečnik ;-).

Venku se potom naštěstí fotit mohlo, tak mám dům na snímcích aspoň zvenku. Celá prohlídka se mi vážně velmi líbila - Plečnik měl opravdu velmi osobitě zařízený dům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albert Albert | 9. prosince 2007 v 18:50 | Reagovat

Dodatek: Slečna průvodkyně nám mimo jiné také ukazovala plno Plečnikem vypracovaných plánů, jak chtěl "předělat" Ljubljanu. Bohužel to ale již nestihl realizovat... Druhá asi neméně zajímavá věc je, že v Tivoli parku v Ljubljani mají vystavené nějaké foto z Plečnikova domu, kde se nesmí fotit. Takže mě nenapadlo nic jiného, než si to na foťák nafotit alespoň takto. Určitě mrkněte do Galerie ;-).

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama