"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

Prosinec 2007

Přípitek

31. prosince 2007 v 14:08 | Albert |  Informace
Milí čtenáři,
jak to tak sami znáte onen "okřídlený" začátek většiny takovýchto promluv k přípitku... Rok se s rokem sešel a i já k Vám promluvím. (V ruce držím imaginární číši šampaňského a všichni stojíme u ohromného kulatého stolu, kde promlouvající má výraz solidnosti a významně zvednutou pravou paži s přípitkem).

Politické problémy u nás i ve světě

27. prosince 2007 v 20:21 | Albert |  (Politické) problémy u nás i ve světě
Tak, a máme tu novou rubriku. Na základě předmětu, který máme s Martinou momentálně v Ljubljani a který je spíše politologický než sociologický, jsem se rozhodla, že vytvořím právě tuto rubriku. Předmět se jmenuje New Political Character a s Martinou jsme se shodly, že nám poměrně dost otevřel obzory. Měly jsme možnost vidět dokumenty o sporech, o demonstracích ze zemí, kde by mě to ani ve snu nenapadlo. Mám pocit, že dokumenty, které jsme na 4 hodinové páteční přednášce měly možnost shlédnout, se u nás ani za mák nedají sehnat (a pokud ano, tak jen velmi těžko).

A jak vypadá slovinský systém stravování v praxi 1

27. prosince 2007 v 19:17 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Poprvé, když jsme si šly s Martinou koupit bony na jídlo, jsme všechny potřebné informace, které jsem uvedla v článku z 27.11. (Slovinský systém stravování) ani náhodou nevěděly. Měly jsme při sobě jen seznam s podniky a věděly jsme jen to, že potřebujeme jíst a že v místě, kde prodávají bony je každý den celkem slušná fronta. Takže jsme to i celkem odkládaly - jenže to nešlo samozřejmě donekonečna.

Vánoce v Ljubljani

24. prosince 2007 v 0:13 | Albert |  Můj život v Ljubljani
V neděli 16. 12. jsme si s Martinou, Lenkou a její maminkou (víc Čechů z naší skupiny tam už ani nezbylo) uspořádaly u Lenky na koleji takové Vánoce v malém. K Lence jsem dorazila až poslední. Ale i když byl začátek původně stanoven na 14. hod, začaly jsme všichni až později.

Poslouchaly jsme z počítače od Martiny koledy, vánočního Ledeckého a samozřejmě klasiku - Gotta. U toho jsme povídaly o všem možném a popíjely svařené červené víno, které jsme si připravily. Každý něco přinesl a ve finále jsme měly plný stůl dobrůtek. V polovině odpoledne přišel i Ježíšek. Já jsem dostala úžasnou malou plyšovou žirafku na klíče a holky náramky. Končily jsme až za tmy. Bylo to opravdu nádherné odpoledne.

Vánoce

23. prosince 2007 v 23:27 | Albert |  Informace
(V první řadě věnováno mé kamáradce Lence literátce, poté samozřejmě i Vám všem, milí čtenáři ;-) ).

Venku mrzne a je úplněk,
lidé jsou doma v teple a se svými blízkými...
čekají na dárek.

Už se to blíží... ten oslnivý Štědrý den,
ten darovací a obdarovávací den.
Ten nadějný den.

Škofja Loka

22. prosince 2007 v 0:22 | Albert |  Slovinsko - cestování
Ahoj, zdravím Vás.
Zrovna popíjím nějaké speciální 21% pivko, které jsem dostala od tatíka a u toho jím čokoládu z bonboniéry, kterou jsem včera dostala od maminky k svátku... A mimo jiné dělám také takový experiment... Jaké to asi bude, když se pokusím napsat článek v ... řekněme... poloopilém stavu. Momentálně jsem se pustila už do druhé jednadvacítky, takže mi to půjde asi trošku pomaleji.

Městečko Celje

21. prosince 2007 v 2:22 | Albert |  Slovinsko - cestování
Zdravím!
Po skoro týdenní odmlce se Vám opět hlásím :-). Měla jsem totiž celkem nabitý týden, který vrcholil včerejším příjezdem domů.

V úterý 11. 12. jsme se s Martinou jely podívat do Celje. Normálně máme v úterý školu, ale tentokrát nám škola odpadla, takže i když začíná být obecně touto dobou ve škole celkem dusno, uspořádaly jsme si výlet. Chtěly jsme, aby nás jelo víc (ostatně jako vždycky), nakonec jsem ale vyrazila jen s Marťou.

Páteční večer

14. prosince 2007 v 21:52 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Zhruba od 4 hodin sedím u počítače a pokouším se zplodit nějakou smysluplou část projektu, který by měl pomalu finišovat. Ovšem znáte to... kdeže je ten finiš? Zpruzelá jsem cosi sepsala a teď tu sedím vyčerpaná a mimo. V kastrůlku čekám, až se mi začne vařit voda, abych si mohla zalít instantní polívku - že bych se konečně dočkala večeře? Spolubydlící jsou pryč, tak tu naplno smažím bigbítovou frekvenci 1 - zrovna hrajou Annu K., její Nelítej nízko, či jak se to jmenuje. A já přemýšlím nad tím, jak se mi vlastně ani moc nechce příští týden do Čech. Možná tak na ty Vánoce uvidět rodiče, sejít se s přáteli a šup zase někam ujet. Přemýšlím nad tím, co vlastně budu potom dělat v Čechách, až tam zas budu "natrvalo"? Nevidím to růžově. Před sebou státnice a v případě volna vidím... no to by mě taky zajímalo co. Musím odběhnout. Vaří se mi voda.

Středeční lekce tančení

13. prosince 2007 v 0:42 | Albert |  Můj život v Ljubljani
I když to většinou nedělám, že bych sem psala článek bezprostředně po zážitku, tentokráte udělám výjimku. Právě jsem dorazila z tanečních. Byla to pravděpodobně poslední lekce, kterou jsem tu ve Slovinsku zažila. (I když kdo ví - přesně se uvidí až v lednu). Taneční se tu konaly od začátku listopadu. S holkama (Laďkou a Lenkou) jsme se o tom dozvěděly z mailu (týkal se nabídky sportů pro studenty fakulty sociálních studií - FDV), který přišel mně a Martině.

Víkend v Tivoli parku

11. prosince 2007 v 21:47 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Ahoj!
Tento víkend jsme s naší výletní skupinou nepořádali žádnou další výpravu. Někteří z nás (Tomáš, Lenka a Laďka) se ale jeli podívat v pátek (7. 12. 07) na jeden den do Záhřebu - hlavního města Chorvatska. My jsme ale s Martinou jet bohužel nemohly, neboť máme každý pátek 4 hodinovou přednášku a navíc zrovna tato přednáška byla i velmi důležitá, protože jsme se na ní konečně dozvěděly, co všechno je potřeba udělat, abychom náš páteční předmět New Political Character mohly řádně ukončit. S Marťou ale plánujeme, že v lednu se snad do Záhřebu ještě dostaneme (viděly jsme totiž včera v Parlament pubu fotky, které fakt stály za to :-) ).

Jak přežít krizi v manželství

10. prosince 2007 v 20:14 | Albert |  Krize rodiny v České republice
...tak zní název knihy od Tomáše Nováka. Vydalo ji v Praze v roce 2004 nakladatelství Grada.
Je to knížka, která má pouhých 120 stran a musím uznat, že je úžasná. Byť ji napsal psycholog z praxe v manželské poradně, je napsána více než srozumitelně a velice vtipně. Nejednou jsem se u toho tady na koleji zasmála. Ale pozor. Taky jsem se u toho musela i několikrát zastydět, protože přesně jak ten pán tady popisuje, co že se dělat nemá, jsem někdy dělala (snad jsem se tímto už polepšila ;-) ). Místy jsem měla i pocit, že tu knihu přece ani nemůžu napsat do svého seznamu literatury v bakalářské práci, protože mi připadalo, že jaksi úplně nesplňuje tzv. akademické požadavky odborného textu. Nicméně jsem ji do litratury napsala a "prošlo" mi to. Takže to asi z hlediska akademického nemůže být zas takový propadák. Navíc je ta kniha ještě ke všemu opravdu čtivá a hubená... opravdu jsem si četbu této knihy užila. (Kéž by byly takové všechny :-) ).

Krize rodiny v České republice

9. prosince 2007 v 0:39 | Albert |  Informace
Zdravím Vás!
O tom, že bych si zde na blogu založila rubriku o krizi rodiny v ČR, jsem přemýšlela již delší čas. Přesně takto, jak se jmenuje jak tento článek, tak i celá rubrika, se totiž jmenuje mimo jiné také má budoucí bakalářská práce. A protože čas celkem kvapí (termín odevzdání je stanoven na 31. 3. 2008), začínám se, pokud je čas, opravdu snažit něco dělat.

Formálními událostmi nabitý pracovní týden

8. prosince 2007 v 0:08 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Naše první formální událost se konala v pondělí 3. 12. Jednalo se o něco podobného jako bývají v Čechách různé Erasmus dny určené studentům domácích univerzit. Hlavní funkcí těchto dnů potom bývají různé prezentace o přátelských vztazích mezi jednotlivými univerzitami, různé nabídky a motivace domácích studentů, aby využili možnosti studia a stáží v zahraničí.

Nedělní obědovečeře

7. prosince 2007 v 16:36 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Lep pozdrav!
Naše nedělní obědovečeře se konala 2. 12. Chtěly jsme Tonymu oplatit říjnové odpoledne, kdy nám uvařil u něj na koleji pro jeho vlast Kanadu typické palačinky s javorovým sirupem. Dlouho se nám takovéto odpoledne s Lenkou nedařilo zorganizovat (často někdo - ať už Tony nebo někdo z nás - nemohl), až jsme se v pondělí (26. 12.) v Parlament pubu domluvili na následující neděli kolem 14. hod. Navíc Ondřej měl v pátek 30. 11. svátek, tak jsme myslely, že bychom to alespoň všechno takhle pěkně spojily. (Taktéž byla 2. 12. první adventní neděle, takže příležitostí, co slavit bylo poměrně dost.) Popravdě mi tady taky už celkem chyběl takový ten typický nedělní oběd v kruhu rodinném, takže jsem si tímto kruh rodinný vyměnila alespoň za kruh přátel.

Erasmus výlet do Škocjanských jam, Lipici, Štanjelu a do vesnice Vrabče na večeři

5. prosince 2007 v 15:44 | Albert |  Slovinsko - cestování
Zdravím!
V sobotu 1. 12. jsme se já, Martina a Lenka zúčastnily dalšího Erasmus výletu, který pořádala ŠOU. Stálo nás to jen 15 euro a bylo to opravdu nabito zážitky.

International dinner

2. prosince 2007 v 22:23 | Albert |  Můj život v Ljubljani
A ještě dnes do třetice všeho dobrého i zlého ;-).
Ve čtvrtek jsme se celá naše československá skupinka (já, Martina, Lenka, Laďka, Ondřej a Tomáš) sešli na akci pod názvem Internatioal dinner. Úkol vzenesený od ŠOU byl tedy jednoduchý. Každý národ měl uklohnit nějaké své tradiční jídlo. Popravdě jsem tady uviděla lidi i z jiných zemí než dosud (Brazilce, Turky atd.), ovšem poznat, kdo je kdo se vážně moc nedalo. Večeře začala oficiálně ve 21:00 v budově ŠOU, v přízemí. Naše skupina, i když každý postupně po skupinkách, přišla poměrně na čas, ale řeknu Vám, že během hodiny se tam nakupilo tolik lidí, že se tam dalo sotva hnout, natož rozeznávat cizí lidi z jaké země asi tak jsou. Problém taky trošku byl (a i velká škoda pro oko labužníka, jako třeba pro mě :-) ), že tam byla tma, takže na dané jídlo jsem neviděla. Našla jsem si tam ale místečko (u baru v rohu), kde se dalo volně dýchat a kde bylo celkem světlo, tak jsem si tam to jídlo vždycky chodila prohlížet (teda pokud se to dalo). Následně se na ono osvětlené místečko přesunula i celá naše československá skupinka (respektive... byli jsme vytlačeni davem).

Plečnikův dům

2. prosince 2007 v 21:08 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Na úterý 27. 11. byla v programu pro erasmáky (ten program, co posílá ŠOU) nabídka jít se podívat na Plečnikův dům. O Plečnikovi jsem věděla jen to, že to byl slovinský architekt, toť vše. Nabídka se mi ale zdála celkem zajímavá. I když jsem byla docela dost unavená z předchozího večera v Parlament Pubu, přesto jsem se šla podívat.

Sraz v Parlament pubu

2. prosince 2007 v 20:01 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Ahoj!
Nejprve bych chtěla krátce představit naše pravidelné sezení v Parlament pubu, které se koná každé pondělí. Přivedli nás k tomu lidé od ŠOU a to tak, že každý víkend nám chodí mailem tzv. program akcí pro erasmáky na další následující týden. Vždy tam je kolonka pondělí obsazená od 22:00 tzv. Party in Parlament pub. Myslím, že kromě nás si tam zvykli chodit pravidelně i jiní erasmáci, které tam vždy v pondělí vídáme.