"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

O lidech ve Slovinsku - jak vypadají

15. listopadu 2007 v 18:26 |  Slovinský (Ljubljanský) život
Na tento článek jsem si nechala chvilku čas, než jsem se ho rozhodla vytvářet, protože jako správný sociolog musím nejprve dlouho zúčastněně pozorovat a následně si vypracovat (alespoň v hlavě), o čem budu psát - tedy jakýsi projekt... :-)) Pokud to teď někdo čte od nás ze sociologie, určitě se u toho alespoň pousměje, protože mu to musí nutně cosi připomínat... ;-).

Lidi tady mi připadájí navenek tak trochu stejní. Všichni stejné oblečení a podobný účes. Pomalu tady nenajdete kluka, který by měl dlouhé vlasy. Všichni tu mají krátké, nanejvýš polodlouhé vlasy. Prostě žádná diferenciace, prostě nuda. Jediného, koho jsem tu potkala jinak vypadajícího z místních, byl administrátor - člověk, který tu má na starosti připojení k místní internetové síti. Jmenuje se Boris, má dlouhé hnědé vlasy a nosí volné věci a mikiny s nějakýma metalovýma kapelkama.
Jinak k tomu, co se tu nosí: častěji než u nás tu u kluků uvidíte trička v barvách jako je fialová či dorůžova (dokonce 1 náš učitel měl toto pondělí na sobě fialový svetřík) - jsou asi obecně trošku větší metrouši než češští pánové, ale na druhou stranu jsou zase obecně mnohem méně často cítit (tohle konkrétně je mi teda celkem sympatické) a používají celkem příjemné vůně. Dál tu všichni většinou mají modré džínsy... A jak poznáte slovinskou holku? Většinou má na sobě kalhoty stylu mrkev nalepené přímo na těle, nohavice má zastrčené do kozaček a přes zadek má dlouhý svetr taktéž na tělo. Hodně se tu nosí kabáty. Když bylo ještě teplejší počasí, nosívaly tady holky místo kalhot černé či jiné elasťáky taktéž se svetrem přes zadek a s otevřenýma či polootevřenýma botama, kde bylo vidět, co mají ten den za ponožky (podle mě to ne vždy bylo vkusné). Botky se tu přibližují k letům 70., 80., ale jsou vážně docela hezké. Dokázala bych si představit, že bych si i takové nějaké koupila - třeba někam na tančení a tak. Pánské botky mají často podpatek a jsou vpředu do špičky - tedy úplně jiné modely než u nás. Holduju ale radši u pánů našim modelům.
Celkově tu ale lidi chodí podle mě vkusněji oblečeni než u nás. Přijde mi, že víc vědí, co jím sluší. Možná to bude trošku i tím, že úplné hadry se tu sehnat asi ani nedají. Nevím, zatím jsem neobjevila obchod, kde by se prodávaly vyloženě hadry, až na blešák, o kterém jsem psala dříve. Dokonce celkově i žebráci, kteří se tu tu a tam vyskytnou (bodejť taky ne, když je to hlavní město, byť velmi malé), vypadají, troufnu si říct, někdy i lépe, než někteří naši spoluobčané. To je mi trošku líto... Vždyť nejsme oproti Slovincům zas tak pozadu, ne?
Dlouho jsem přemýšlela nad tím, proč tu neexistují tak velké rozdíly v jednotlivých stylech oblečení a proč všechny styly vypadají hodně podobě nebo jsou dokonce stylem jen jedním. Minulý týden, když jsem byla v kině na filmu ...A bude hůř (také starší článek) mě na tuto otázku napadla jistá odpověď... Možná to třeba bude tím, že Slovinci tu nezažili s komunismem to, co jsme zažili my v Čechách. Oni tu vůbec neměli tak utužený socialismus, jako panoval u nás. Měli dovolen jistý způsob podnikání a jistý způsob soukromého sektoru, což my jsme vlastně ani tohle neměli dovoleno. Byli jsme hodně dušeni komunismem a orietováni velmi úzce na Sovětský svaz. Hodně nám bylo diktováno, co smíme a co nesmíme. Tak u nás lidi (někteří více, někteří méňě, ale stejně většinou přece) začali protestovat. No a tady se dostáváme k jádru mé úvahy. Vlastně celá ta doba komančů předurčila to, že jsme se postupně začali ztotožňovat s jakoukoli odlišností, abysme tady vůbec mohli dýchat. A to, že dnes máme v republice lidi, kteří minimálně chodí oblečeni jako pankáči, hipíci, mají dredy nebo plešku s kokrhelem... to si myslím, že může být přežitkem z doby útlaku, že to je přežitek touhy vymanit se z buzerace a ze stejnosti.
V podstatě ale ta naše rozmanitost ve stylech oblíkání, zdá se mi poněkud příjemnější a sympatičtější - více se s ní ztotožňuju a přiznám se, že mi tato jistá kulturní složka tady ve Slovinsku celkem chybí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | 20. listopadu 2007 v 16:28 | Reagovat

Dasko, muj ucitel mel minule pondeli pletenou vesticku s ruzovymi prouzky... :-)

2 Lenka Lenka | 26. listopadu 2007 v 13:56 | Reagovat

Dasi, dnes mel ten samy ucitel svetyrek s jemne fialovymi ctverecky

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama