"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

...a bude hůř

9. listopadu 2007 v 1:25 |  Slovinsko - zpravodaj
Jedná se o film, kdo by třeba vůbec netušil. Je to poměrně dost naturalistický film zobrazující dobu Československa 70. let. Film je to místy drsný, naturalisticky nechutný - a to doslova.

Je to totální máničkovskej film, kde lidi po vzoru všech ostatních hippies fetují, rozdávají si to mezi celou svou skupinou navzájem a navzájem se na to taky dívají a nikdo to neřeší, prostě love v celém svém klanu kdekoliv a kdykoliv. Pletou věnce, hrají "zakázaný" fotbalový utkání s vlastníma hymnama o fetu, zpívají punk, dělaj si vlastní zakázaný koncerty, nadávaj na veřejnosti a jsou těžce underground. Žijí ve sklepech, v kanálech a dírách, tzv. nemakaj a ani nebudou v tomhle zkurvenym komunistickym světě. Fízlové po nich samozřejmě jdou, kudy můžou a jak to tak bývalo (a bývá), bonzáci a práskači existujou všude. Jenže, to není jenom tohle, v tom filmu je mnohem víc. I když to bylo místama fakt ujetý a přehnaný, řekla bych, že tak 70 % z toho, vypovídalo podle mě hodně o realitě tý doby, akorát to holt ještě nikdo tak nasurovo nenatočil.

Hlavní hrdinové byli Olin a Špína a samozřejmě jejich parta, ve které se mohl stát členem kdokoliv, kdo utekl nebo měl jiný problémy (utekl z baráku a tak). Po výhružkách od policajtů si Olin se Špínou radši našli práci, jakýsi zametači chodníků... Olin tu partu vlastně i celou vedl, byl takovým iniciátorem jejich akciček (koncerty, fotbalový utkání a tak)...Špína byl zase pořádnej smažka... A jak to dopadlo? To Vám neřeknu, to se radši koukněte sami. Ale... dopadlo to velmi realisticky.

Ale pozor! Tenhle film je opravdovej underground, takže se jentak nedá sehnat. Promítání by se ale mělo sehnat po různých barech a hospodách, kde jinde taky, že? ;-)

A jak jsem se k němu dostala já? Od 7. listopadu se v Ljubljani koná každoročně festival Liffe - Ljubljana International Film Festival. Letos to je 18. ročník a probíhat to tu bude až do středy 21. 11. v 5 kinech. Pochopila jsem, že se jedná o festival, který by měl být tak trochu založený proti americkým keep smiling filmům. Z české tvorby bych tu ještě ráda viděla film Obsluhoval jsem anglického krále, co tu taky promítají, tak doufám, že se mi podaří najít si na něj čas.

Ještě pár slov k filmu z jiného hlediska.
Film tu začínal v 11 dopoledne a stál 2, 80 euro, což celkem jde. Titulky byly pěkně pod plátnem - aspoň člověku nelezly do filmu, když je nechtěl číst. Měl takhle aspoň pěkně na výběr. S překladem to Slovinci ale moc nevychytali. Tak 60 % sprostých a vulgárních slov vůbec nepřeložili.

Dílko bylo natočeno v roce 2007 režisérem Petrem Nikolaevem podle části stejnojmenné knihy Jana Pelcla. Aby se ještě více zdůraznilo na naturaličnosti filmu, byl natočen v černobílém provedení, na jakoby starém plátně, kde se občas objevily i přesně takové kazy, jaké jsou vidět ve starých filmech.

Film si určitě nenechte ujít, ale předem doporučuju se na něj tak trochu psychicky připravit. Já jsem vůbec nevěděla o co jde, a tak jsem si v jednu chvíli během filmu fakt myslela, že to nedám a odejdu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pepiino pepiino | 11. listopadu 2007 v 14:09 | Reagovat

Vtipné, do slovinska na český film :) Ale je pravda, že sedím v čechách a ještě jsem ho neviděl (matně jsi pamatuju, že jsem notně zlit čekal na jeho noční projekci na letošním trutnově, ale nakonec jsem to nevydržel a šel spát).

2 Albert Albert | 15. listopadu 2007 v 23:26 | Reagovat

Možná jsi udělal dobře, že jsi šel "tenkrát" spát, protože nejlepší asi je vidět ten film, když jsi zcela ve formě... Ostatně asi skoro všechno je fajn dělat, když je člověk ve formě, co...:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama