"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

Moje škola a slovinské školství

16. října 2007 v 16:32 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Vyučování tady v Ljubljani mám pondělí, úterý, středa a pátek. Každý z těchto dnů mám jen jeden předmět. Úplně mi to teda stačí.

Předměty jak jdou po sobě, kreditní ohodnocení a počet hodin výuky:
Po - Globalization Policy - 5 (4 hod.)
Út - English for Sociology - 5 (2 hod.)
Stř - Information Culture and Subculture - 5 (2 hod.)
Pá - New Political Charakter - 8 (4 hod.)
No když k tomu ještě připočtu svých 22 kreditů, které mám zapsané na své domovské Univerzitě Pardubice, budu mít co dělat.

Jinak něco málo ke slovinskému školství. Vloni zde proběhla reforma školství - přijali zde boloňský systém. Mají v tom ale ještě trošku zmatky, neboť Martiny spolubydlící bude studovat 3 roky plus jeden samostatný rok na bakalářku a bude mít stejný stupeň vzdělání jako její přítel, který byť studuje zcela jiný obor, ale už pátým rokem v původním systému. Jinak na vysokou školu se přijímají pouze lidi z gymnázia, kteří za poslední 2 roky jejich gymnazijního studia měli tak dobré výsledky, že dostali dostatečný počet bodů, aby měli své následující vzdělání bezplatné. Ostatní gymnazisté s nedostatečným počtem bodů, si musí vysokou školu platit. Studenti - středoškoláci mají ale také jistou šanci dostat se na vysokou školu a to tak, že si po střední škole udělají povinně kurzy, které se týkají vysokoškolského oboru, jenž si vybrali.
Známkování je tu 10ti stupňové. Čověk projde jen když má 6 až 10. Prospěchové stipendium na vysoké škole je něco kolem 300 na měsíc (což u nás je kolem 50 na měsíc; kolem 300 euro na měsíc jsme také dostali erasmus grant!). Ovšem prospěchové stipendium může dostat i středoškolák a to ten, který má průměr 7 a víc. (U nás člověk na střední škole dostane stipendium pouze jednou za celé 4 roky a to ještě pouze pokud měl celé ty 4 roky průměr pohybující se jen něco málo kolem 1,00 - což je teda tak trošku podle mě nesplnitelná podmínka.) Hodně lidí je tu profesorů - v překladu na české poměry magistrů! Nejvyšší titul, co jsem tu zatím poznala je doktor - což bude na místní poměry asi celkem vysoký titul stejně jako u nás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama