"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

Moje škola a slovinské školství

16. října 2007 v 16:32 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Vyučování tady v Ljubljani mám pondělí, úterý, středa a pátek. Každý z těchto dnů mám jen jeden předmět. Úplně mi to teda stačí.

Předměty jak jdou po sobě, kreditní ohodnocení a počet hodin výuky:
Po - Globalization Policy - 5 (4 hod.)
Út - English for Sociology - 5 (2 hod.)
Stř - Information Culture and Subculture - 5 (2 hod.)
Pá - New Political Charakter - 8 (4 hod.)
No když k tomu ještě připočtu svých 22 kreditů, které mám zapsané na své domovské Univerzitě Pardubice, budu mít co dělat.

Jinak něco málo ke slovinskému školství. Vloni zde proběhla reforma školství - přijali zde boloňský systém. Mají v tom ale ještě trošku zmatky, neboť Martiny spolubydlící bude studovat 3 roky plus jeden samostatný rok na bakalářku a bude mít stejný stupeň vzdělání jako její přítel, který byť studuje zcela jiný obor, ale už pátým rokem v původním systému. Jinak na vysokou školu se přijímají pouze lidi z gymnázia, kteří za poslední 2 roky jejich gymnazijního studia měli tak dobré výsledky, že dostali dostatečný počet bodů, aby měli své následující vzdělání bezplatné. Ostatní gymnazisté s nedostatečným počtem bodů, si musí vysokou školu platit. Studenti - středoškoláci mají ale také jistou šanci dostat se na vysokou školu a to tak, že si po střední škole udělají povinně kurzy, které se týkají vysokoškolského oboru, jenž si vybrali.
Známkování je tu 10ti stupňové. Čověk projde jen když má 6 až 10. Prospěchové stipendium na vysoké škole je něco kolem 300 na měsíc (což u nás je kolem 50 na měsíc; kolem 300 euro na měsíc jsme také dostali erasmus grant!). Ovšem prospěchové stipendium může dostat i středoškolák a to ten, který má průměr 7 a víc. (U nás člověk na střední škole dostane stipendium pouze jednou za celé 4 roky a to ještě pouze pokud měl celé ty 4 roky průměr pohybující se jen něco málo kolem 1,00 - což je teda tak trošku podle mě nesplnitelná podmínka.) Hodně lidí je tu profesorů - v překladu na české poměry magistrů! Nejvyšší titul, co jsem tu zatím poznala je doktor - což bude na místní poměry asi celkem vysoký titul stejně jako u nás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama