"Nelamte si hlavu maličkostmi a nezapomeňte, že všechno je maličkost." Jonathan Eleazar

Říjen 2007

Výlet na Predjamski grad a do Postojnske jamy

29. října 2007 v 23:22 Slovinsko - cestování
Zdravím Vás!
27. října jsme poprvé s Martinou flákly školu - nešly jsme na 4 hodinovou přednášku. Místo toho jsme ale jeli s Erasmus studenty na výlet. Sraz byl v 11 hod. v místním Tivoli parku. Tentoráte nás jelo na 50 studentů, takže jsme zaplnili "jen" jeden autobus (tedy ne jako když jsme jely s Martinou na víkend na Kranjskou goru, kde jely autobusy 3...). Stálo nás to celé 15 euro i s dopravou, což je úplně super cena. (Normálně by nás studenty jen samotná Postojnska jama stála 14,40 euro a Predjamski grad 5,60 euro, kdybysme si koupili dohromady tyto 2 prohlídky, tak by to vyšlo na 18,40 euro (samozřejmě všechno bez dopravy), ale protože jsme byli organizovaná skupina studentů (teda nevím, jestli doslova :-) ), tak nás oboje prohlídky stály 11,40 euro.) Celý výlet ale stál opravdu za to, i když celý den v podstatě bez přestání lilo jako z konve, i když jsem tam ztratila svůj odznáček, který jsem nosila na baťohu a i když jsem si v jednu chvíli myslela, že jsem ztratila i deštník. Prostě jsem měla takový ztrácecí den, což mě docela točilo, ale samotný výlet byl fakt super.

Palačinky po kanadsku a noční výletování

24. října 2007 v 16:34 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Včera jsme byly s Martinou a Lenkou pozvány k Tonymu (původem Kanaďan a mimo jíné Lenky buddy, který jí byl přidělen) na pravé kanadské palačinky. Se zvědavostí v očích jsme netrpělivě očekávaly, co že se z toho vyklube.

ZOO a výstava hub

21. října 2007 v 20:06 Můj život v Ljubljani
Ještě jsem Vám chtěla něco napsat o Zoologické zahradě V Ljubljani a o výstavě hub. Pořád jsem se k tomu nemohla dostat, ale už to napsat musím, protože jinak bych si už na všechno podstatné nevzpomněla.

Erasmus víkend na Kranjské hoře a jezeře Bled

21. října 2007 v 19:37 Slovinsko - cestování
Vážení a milí čtenáři mého blogu,
tento víkend (od pátku 19. 10. do neděle 21. 10.) jsme s Martinou strávily ve společnosti ostatních Erasmus studentů (Poláci, Francouzi, Španělé, Portugalci, Řekové, Kanaďani, Němci, Angličani, Turci atd.). Takovýto "babylon jazyků" jsem vážně ještě nikdy nezažila, ale bylo to obohacující a částečně také vyčerpávající. Bylo zajímavé sledovat, jak byla angličtina takovým esperantem mezi námi všemi.

Blog

16. října 2007 v 17:08 | Albert |  Informace
Tento blog se budu snažit průběžně aktualizovat v co nejvíce jeho složkách. Ve složce Galerie: První fotky z Ljubljany je teď už na 30 fotek. Sem počítám, že ještě něco přidám. Ale určitě nebudu přidávat více obrázků do složky z galerie o výstavě hub, do všech ostatních složek ale přidávat ještě pravděpodobně budu.

Jinak když si kliknete na jednotlivé články, tak u většiny z nich se Vám zobrazí anketa. Pokud zodpovíte anketu, ukáží se Vám výsledky té dané ankety. Dále máte možnost komentovat mé články, psát připomínky či se ptát na cokoliv, co Vás třeba zaujalo, co se Vám nelíbilo, s čím nesouhlasíte... Na hlavní stránce to najdete pod odkazem Přidat komentář, který se nachází vždy pod každým článkem vpravo dole.

Nebo pokud budete chtít, můžete mi zanechat vzkaz přímo na email (Zpráva autorovi). Tato možnost se nachází vlevo, pod hlavním menu. Popř. můžete využít možnosti vyhledání (Hledat) informací, které by Vás zajímaly. Hledat můžete na tomto blogu na celém blog.cz a na internetu.

Moje škola a slovinské školství

16. října 2007 v 16:32 | Albert |  Můj život v Ljubljani
Vyučování tady v Ljubljani mám pondělí, úterý, středa a pátek. Každý z těchto dnů mám jen jeden předmět. Úplně mi to teda stačí.

Předměty jak jdou po sobě, kreditní ohodnocení a počet hodin výuky:
Po - Globalization Policy - 5 (4 hod.)
Út - English for Sociology - 5 (2 hod.)
Stř - Information Culture and Subculture - 5 (2 hod.)
Pá - New Political Charakter - 8 (4 hod.)
No když k tomu ještě připočtu svých 22 kreditů, které mám zapsané na své domovské Univerzitě Pardubice, budu mít co dělat.

Zajímavosti z místního života

16. října 2007 v 15:29 | Albert |  Slovinský (Ljubljanský) život
Tak se Vám opět ozývám, drazí čtenáři.
Začala bych asi u poznatků, na které jsem zatím během svého života tady v Ljubljani přišla. Přiznám se, trošku tu asi i teď pomluvím své slovinské přátele - studenty... Za to se jim předem omlouvám.

Ale oni tu vůbec na kolejích netřídí odpad! Jsem asi hrozná, ale představa, že bych měla PET lahve házet do kontejnerů mezi ostatní odpadky, mě fakt děsí. A co třeba sklo, papír... Takový základ, nu řekněte sami.

Byteček na koleji v Ljubljani

13. října 2007 v 23:23 | Albert |  Můj život v Ljubljani
K tomuto tématu bych asi jen připsala to, že mi je celý byteček a můj pokoj opravdu sympatický a jsem tu spokojená. Celý byteček obsahuje 2 pokoje, každý pokoj je pro 2 osoby. Já mám s Valentinou pokoj č. 315 a Tina s Ninou 316. Všechny 4 spolubydlící bydlíme: DOM D, Kardeljeva Ploščad 12, 1001 Ljubljana (takže kdyby někdo chtěl poslat nějaký dopísek či pohled, vůbec se nebudu zlobit :-) ). K těmto 2 pokojům patří ještě koupelna se záchodem a kuchyňka. Jinak spolubydlící jsou celkem fajn, všechny 3 jsou ve druháku takže jsem nejstarší (to se mi teda tak často nestává). Valentina studuje politologii na stejné fakultě jako já (FDV - Fakulteta za družbene vede) a Tina S Ninou studují ekonomickou fakultu.

Co je možná trošičku problém je, že někdy bývá 1 koupelna pro 4 holky jaksi nedostačující. Zvlášť když ráno jdeme všechny 4 na podobnou hodinu do školy.

V tuto chvíli jsem tu sama samotinká, protože je víkend. Toto tu funguje podobně jako u nás... Vysokoškoláci prostě jezdí na víkendy domů.

Venezia

13. října 2007 v 22:21 Slovinsko - cestování
Ahojky,
všechny Vás moc a moc zdravím. Právě jsem přijela z Venezie (kdo by náhodou nevěděl, tak v českém jazyce to jsou BENÁTKY!!! :-)) ) Benátky, stejně jako třeba Paříž, tak trochu i Londýn, jsou pro mě dávným snem a dlouhou dobu vlastně jen takovým platonickým snem. Nevěřila jsem vůbec, že budu mít někdy tu příležitost podívat se zrovna sem a už vůbec jsem nevěřila, že to bude tenhle rok... Prostě ještě stále nemůžu uvěřit tomu, že jsem TAM byla a to DNESKA :-).

Jídlo - můj pohled 1

12. října 2007 v 18:25 | Albert |  Slovinský (Ljubljanský) život
Momentálně něco konzumuju (ostatně jako celkem často), takže psát teď na toto téma bude asi docela příhodné. :-) A protože by toto téma zajímalo vícero lidí, směle do toho.

Slovinské pobřeží

9. října 2007 v 20:15 Slovinsko - cestování
V neděli 7. 10. 2007 jsme se s Martinou vydaly k moři. Vstávaly jsme kolem 5. hodiny ráno (autobus z autobusového nádraží nám jel v 6: 30). V plánu jsme měly navštívení 3 pobřežních měst... Piranu, Isoly a Koperu. Tzv. rčení z dávných dob... Plán jsme splnily do puntíku, ba jsme ho ještě překročily, neboť se nám podařilo k těmto 3 městům vtěsnat ještě Portorož.

První zpráva

6. října 2007 v 18:51 | Albert |  Informace
Ahoj lidičky,
momentálně Vás zdravím ze Slovinska, z hlavního města Ljubljany. Jsem tu za studiem, přesněji řečeno za studiem sociologie v angličtině (kdo třeba neví). Přijela jsem společně se spolužačkou z vysoké s Martinou, která tu studuje rovněž sociologii. Ještě s námi přijela Lenka (ta studuje historicko - literární studia) a její spolužák Ondra. Všichni máme domovskou stanici v Pardubicích na filosofické fakultě :-).

Tak, to by pro začátek stačilo. Brzy se těšte na nové příspěvky.
Váš Albert:)